Podziel się z innymi swoją pasją🔥 Zorganizuj na HOBBY wystawę, warsztaty lub pokaz🔥 Skontaktuj się z nami: 691 026 790 🔥🔥🔥  

Organizator:

Fantastyczny Pyrkon powrócił na targi

Podziel się

Po trzech latach przerwy na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich powrócił Pyrkon, a wraz z nim fani książek, gier, filmów, seriali oraz cosplayerzy, czyli osoby przebrane za swoich ulubionych fantastycznych bohaterów.

Co Pyrkon przygotował w 2022 roku?

Jak zwykle na uczestników czekał szeroki wybór prelekcji, warsztatów, spotkań z gwiazdami, stoisk, między innymi z książkami, grami, ubraniami i rękodzielnictwem czy konkursów. Swoje miejsce na Pyrkonie co roku znajdują fani gier planszowych, video, filmów, seriali, komiksów, fantastyki wschodnioazjatyckiej, a nawet nauki. Pyrkon to także dobre miejsce, by dopiero zacząć swoją przygodę z fantastyką – przygotowano bowiem blok dla początkujących i blok integracyjny. Organizatorzy podkreślają również rodzinny charakter imprezy, a specjalnie dla najmłodszych przeznaczono blok dziecięcy i miejsce, w którym można było zostawić swoją pociechę pod opieką wykwalifikowanych fantastów.

Pyrkon to także spotkania z gośćmi zapraszanymi z całego świata. W pierwszym dniu festiwalu uczestnicy mogli spotkać się między innymi ze światowej sławy pisarką Rebeccą Kuang czy przedstawicielami krajowej fantastyki – Marcinem Sergiuszem Przybyłkiem i Rafałem Kosikiem. Miłośnicy sztuki zaś mogli zobaczyć liczne wystawy, w tym między innymi galerię prac światowej sławy grafika Wojciecha Siudmaka, czy ręcznie wykonane figurki i modele postaci i przedmiotów ze świata fantastyki. Wieczorem natomiast w Iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się pokaz filmu „Metropolis” z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry pod batutą Macieja Trembowieckiego.

Centralnym punktem sobotniego programu Pyrkonu była Maskarada, czyli zawody na najlepszy strój fantastycznej postaci. Maskarada to od wielu lat to najbardziej prestiżowy konkurs cosplay w Polsce, w którym najlepsi twórcy strojów rywalizują ze sobą w walce o nagrodę główną. Od tego roku połączony został z eliminacjami do Mistrzostw Europy w cosplayu European Cosplay Gathering! Wybrana reprezentacja Polski (solista i drużyna dwu lub trzyosobowa) pojedzie z pełnym wsparciem Pyrkonu na wielki finał do Paryża. Publika wypełniła Salę Ziemi do ostatniego miejsca, a kolejni chętni na zobaczenie w akcji najlepszych w cosplayowym fachu ustawili się tłumnie przy telebimie, na którym transmitowano konkurs. 

W niedzielę uczestnicy Pyrkonu mogli dowiedzieć się wielu cennych informacji, dzięki którym ich miłość do fantastyki stałaby się nawet źródłem zarobków. Prowadzący punkty programu opowiedzieli im bowiem między innymi o tym, jak powstają planszówki, jak tworzyć ścieżki dźwiękowe do gier komputerowych czy jak zacząć swoją działalność youtuberską. Zainteresowani sztuką dubbingu mogli odwiedzić panel przeznaczony temu właśnie gatunkowi aktorstwa, w którym udział wzięli Joanna Kudelska, Mateusz Narloch, Marcin Franc, Michał Klawiter, Bartek Wesołowski, Jan Aleksandrowicz-Krasko oraz Natalia Litwin.

Cosplayerzy znowu przejęli Międzynarodowe Targi Poznańskie
Dla wielu uczestników najważniejszym elementem Pyrkonu są cosplayerzy, czyli osoby
przebrane za postaci ze świata fantastyki. To właśnie ich obserwowanie, a nawet stworzenie
własnego stroju, jest celem przybycia do Poznania. W ten sposób podczas festiwalu można
spotkać licznych bohaterów „Gwiezdnych Wojen”, „Gry o Tron”, uniwersów Marvela i DC
czy przedstawicieli najpopularniejszych gier video. 

Źródło: www.pyrkon.pl

fot. Biuro Prasowe Festiwalu Fantastyki Pyrkon